Language:
Domů Začínáme s Laboklinem Ceníky pro chovatele Genetické choroby Délka / barva srsti Pes Kočka Kůň Identita / Původ Určení pohlaví u ptáků Žádanky kontakt Spolupracující organizace
 

Genetické testování barev srsti

 

 

Savci mají dva pigmenty, které určují základ barvy srsti: eumelanin (černá) a phenomelanin (červená nebo žlutá). Rozmanité varianty barev vyskytující se mezi psími plemeny jsou důsledkem genetických předpokladů pro množství, rozsah a distribuci těchto dvou pigmentů. Gen pro produkci těchto pigmentů se u mnoha živočišných druhů (včetně psů) nazývá Melanocortinový receptor 1 (MCR1) nebo také extenze. Ostatní geny modifikují tyto pigmenty ke vzniku barevných variet vzorů u domácích zvířat.

 

 

Hnědý gen, Tyrosinase Related Protein 1 (TRP1), je modifikátor, který mění černý pigment na hnědý, aniž by ovlivňoval červený pigment. Ostatní geny ovlivňující barvu psí srsti jsou Agouti (ASIP), který řídí distribuci černého a červeného pigmentu a Dilute (MLPH), který reguluje černou na šedou a červenou na plavou barvu. Vyskytují se ještě další geny zodpovědné za bílé vzory a ostatní ovlivňující geny specifické pro konkrétní plemena psů. Níže jsou uvedeny popisy genetických testů pro barvu psí srsti nabízené laboratoří LABOKLIN.

 

 

Požadavky

 

 

Testy jsou prováděny z krve odebrané na EDTA (0.5ml) nebo ze stěrových vzorků. Tampóny pro odběr stěru jsou k dispozici na vyžádání. Testy jsou v laboratoři prováděny několikrát v týdnu. Výsledky jsou zasílány cca týden po obdržení vzorků.

Pes nahoru

Zbarvení srsti u psů- základní informace

Agouti- A-lokus

Diluce barvy srsti- D-lokus

MC1R-gen- E-lokus

Melanistická maska- E-lokus

Délka srsti

Hnědá barva

EG-lokus

EH lokus

K-lokus


Kočka nahoru

Agouti

Dilutační barva srsti

Genetické testování délky srsti

Jantarová barva (amber- u norských lesních koček)

Siamské a burmské zbarvení


Kůň nahoru

Genetické testování barev srsti u koní

Hnědá/černá barva srsti

Kaštanová barva

Krémový dilutační gen

Tobiano zbarvení u koní Paint, Tinker a Pinto